operácia

ak sa chystáte na operáciu kŕčových žíl (varixov), správna príprava a následná starostlivosť sú kľúčové pre úspešnú liečbu a rýchlu rekonvalescenciu. či už podstupujete klasickú operáciu kŕčových žíl, laserový zákrok alebo RFA, dodržiavanie predoperačného a pooperačného režimu môže významne ovplyvniť výsledok liečby a minimalizovať riziko komplikácií.

a doctor and patient in a hospital room
a doctor and patient in a hospital room

1. pridržiavať sa pokynov, ktoré ste dostali od lekára vrámci predoperačného obdobia, kde patrí napríklad : realizácia interného predoperačného vyšetrenia spolu s odbermi krvi, RTG, EKG, prípadne iných špecializovaných vyšetrení (hematologické, kožné, pľúcne, kardiologické atď.), priniesť si potrebnú dokumentáciu prípadne aj lieky, kompresné pančuchy.

2. vyholiť si celú operovanú končatinu vrátane slabiny, aspoň 24-48 hod pred výkonom, (muži najlepšie strojčekom) aby nedošlo k podráždeniu alebo poraneniu kože v deň operácie.

3. užiť ráno v deň operácie Vaše bežné dlhodobé lieky - nevynechávajte lieky pokiaľ Vám to vyslovene lekár neurčí!

4. deň pred operáciou piť dostatok čírych tekutín (minerálka).

5. v deň operácie prísť nalačno - pokiaľ bude výkon v celkovej alebo spinálnej anestézii, častokrát však ide o výkon v lokálnej alebo tumescentnej anestézii (RFA, EVLA) a vtedy sa môžete pokojne napiť prípadne si dať ľahké raňajky. tekutiny si zoberte so sebou, aby ste mohli pokračovať v hydratácii aj hneď po výkone.

6. informujte lekára o zmene zdravotného stavu (menzes, horúčka, kašeľ, nádcha, chrípka, herpes, kožný zápal, hnačka, užívanie antibiotík, požitie alkoholu atď.), aby vedel zaujať stanovisko a prípadne výkon odložiť.

7. pokiaľ je to možné cennosti, šperky a veľký objem peňazí si nechajte doma.

8. líčenie a skrášľovacie procesy vynechajte alebo zredukujte na minimum. Nenatierajte si pokožku krémami alebo olejmi. Ráno pred výkonom sa osprchujte. Ak máte nezhojený vred predkolenia (ulcus cruris) tento si ráno previažte.

9. ráno pred operáciou už nefajčite.

10. večer sa dobre vyspite, ak treba užite aj svoje lieky na spanie prípadne na ukľudnenie.

všeobecné zásady pred operáciou varixov

kompresná terapia

po operácii varixov dolných končatín je kľúčová kompresná terapia II. kompresnej triedy, buď bandážovaním alebo kompresnými pančuchami. aplikuje sa minimálne 24-48 hodín nonstop, maximálne asi 2 týždne s nočnou prestávkou. je súčasťou každého zákroku na žilách nôh a doba aplikácie závisí od rozsahu výkonu.

medikamentózna liečba

Venotonikum (napr. Detralex alebo jeho náhrady ako Devenal, Flebaven, Mobivenal micro) sa používa ako dlhodobá liečba.

pre tíšenie bolesti po operácii sa odporúčajú voľnopredajné lieky ako Ibuprofen, Novalgin alebo Voltaren rapid. je dôležité bolesť zastaviť, nejde o prekrytie významného problému, ale o zabezpečenie komfortu pre ľahšie zvládnutie prvých dní po operácii.

na zníženie rizika trombotického procesu sa môže podkožne aplikovať nízkomolekulárny heparín (LMWH), buď jednorazovo alebo opakovane podľa posúdenia rizika.

lokálna starostlivosť

pre zníženie rozsahu podliatin a prevenciu neželaných zápalov žíl sa odporúča nosiť kompresné pančuchy a aplikovať Lioton gel 1-3 x denne.

pohybový režim

primeraný každodenný pohyb je dôležitý pre správne prekrvovanie nôh, zníženie rizika vzniku trombózy a opuchov, a podporu primeraného hojenia rán a vstrebávania podliatin.

prvý preväz a ďalšia starostlivosť

prvý preväz sa realizuje do 24-48 hodín podľa inštrukcií operatéra, pokiaľ medzitým neprišlo ku komplikácii (krvácanie, bolestivé otlačenie bandážou, alergická reakcia na materiál).

rozoznávame dve situácie:

  1. optimálny výsledok: suché alebo mierne krvavo presiaknuté krytie bez známok aktívneho krvácania. stačí použiť bežnú dezinfekciu na rany, natrieť podliatiny Lioton gelom a navliecť pančuchu. pacient užíva Detralex alebo jeho deriváty aspoň mesiac od výkonu.

  2. sub-optimálny výsledok: ľahko prekrvácané rany alebo ľahko opuchnutá končatina: potrebné ošetrenie vo zvýšenej polohe, aplikácia dezinfekcie a sterilného krytia a kompresia sa ponechá ešte ďalších 24-48 hodín. pacient užíva Detralex alebo jeho deriváty aspoň mesiac od výkonu.

po miniflebektómii sú bežné modriny a drobné ranky, ktoré sa postupne hoja. v prípade nemožnosti zastavenia krvácania alebo bolestivého opuchu celej končatiny s poruchou hybnosti je nutná kontrola lekárom alebo návšteva urgentného príjmu ihneď!

pokyny pre pacienta po RFA/EVLA

(prednosť majú pokyny vydané lekárom alebo ošetrujúcim personálom pri prepustení)

kompresia

  • pacient odchádza s kompresným obväzom alebo pančuchou II. kompresnej triedy.

  • pri príliš utiahnutej bandáži je potrebné ju upraviť alebo nahradiť kompresnou pančuchou.

operačné rany

  • väčšinou sú drobné a rýchlo zasychajú.

  • pri krvácaní je potrebná dezinfekcia a sterilné krytie.

  • rana v triesle po strippingu vyžaduje zvýšenú obozretnosť.

bolesť a iné ťažkosti

  • na bolesť sa môžu použiť voľnopredajné analgetiká.

  • mierne opuchy, podliatiny, tŕpnutie, ťahanie, pálenie alebo svrbenie sú bežné, ale nemali by sa zhoršovať.

hygiena a denný režim

  • sprchovanie je možné už prvý deň po operácii, ak rany zaschli.

  • bežná denná aktivita je povolená, plnú záťaž je lepšie odložiť na 10-14 dní.

dlhodobá liečba

  • pacienti zvyčajne pokračujú vo svojej chronickej liečbe.

  • pooperačná liečba zahŕňa kompresiu, hydratáciu, venotoniká (Detralex 500 mg alebo jeho deriváty) v dávke 2x denne, lokálnu aplikáciu Lioton gelu 1x denne a primeraný každodenný pohyb.

v prípade komplikácií, ako je neustávajúce krvácanie, silná bolesť, výrazný opuch alebo príznaky infekcie, je potrebné kontaktovať lekára alebo vyhľadať urgentný príjem!

všeobecné zásady po operácii varixov